„Miłość i kłamstwa” Cecelia Ahern

milosc-i-klamstwaPolski tytuł i okładka kolejnej wydawanej w naszym kraju książki Cecelii Ahern świadczą o tym, że wydawca chyba nie wierzył w sukces czytelniczy tego tytułu.  Może przestraszył się, że powieść o relacji ojca z córką oraz potrzebie bycia sobą nie będzie cieszyć się zainteresowaniem wśród wiernych fanek autorki „Love, Rosie” i „PS Kocham Cię”?

Oryginalny tytułu „The Marble Collector” („Kolekcjoner marmurków”)  polski wydawca przemianował na „Miłość i kłamstwa”, a na okładce umieścił zdjęcie zakochanej pary. Liczył zapewne, że dzięki tym zabiegom książka trafi do szerszego kręgu odbiorców. Jednak czytelnicy, którzy złapią się na ten haczyk mogą się poczuć zawiedzeni, bo romans to tylko wątek poboczny tego przyzwoitego czytadła. „Miłość i kłamstwa” to przede wszystkim opowieść o konsekwencjach braku szczerości zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i względem siebie.

Fergus od roku przebywa w domu opieki. Przeszedł poważny udar, który skutkuje dużymi problemami z pamięcią. W konsekwencji starszy mężczyzna ma kłopoty z rozpoznaniem nawet bliskich osób, nie pamięta wielu faktów ze swojego życia. Regularnie odwiedzają go była żona oraz córka Sabrina, w której ręce pewnego dnia trafiają pudła z rzeczami ojca. Kobieta odnajduje w nich kolekcję kulek do gry. Jest zaskoczona, ponieważ nie wiedziała o tej pasji ojca. Uświadamia sobie, że tak naprawdę nie zna mężczyzny, który ją wychowywał. Postanawia przeznaczyć jeden dzień ze swojego życia, by poznać wszystkie tajemnice ojca. Przy okazji odkryje też prawdę o samej sobie.

Fabułę Cecelia Ahern prowadzi w tej książce dwutorowo. Jeden wątek zabiera nas w przeszłość, do dzieciństwa i młodości Fergusa. Towarzyszymy bohaterowi w najważniejszych wydarzeniach, które ukształtowały jego osobowość, a także dowiadujemy się, kto rozwinął w nim zainteresowanie grą w kulki, jak ta pasja się później rozwijała i jaki wpływ wywarła na jego życie. W drugim wątku obserwujemy Sabrinę, córkę Fergusa, jej zmagania z frustrująca codziennością, którą nagle przerwało odkrycie tajemnic ojca.

Zarówno Fergus, jak i jego córka ukrywają przed najbliższymi swoje prawdziwe ja. Udają kogoś kim nie są. Bycie sobą wymaga odwagi, ale jest jedyną droga do osiągnięcia szczęścia i wewnętrznej harmonii. Kłamstwo zaburza międzyludzkie relacje, niszczy nie tylko życie kłamcy, ale także jego najbliższych, o czym najlepiej przekonał się Fergus, ukrywając przed żoną i córką swoją pasję. Szczerość i zaufanie to podstawy dobrych relacji. Tych dwóch wartość zabrakło w małżeństwie Sabriny, które na pozór wydaje się idealne. Ale pod tą piękna fasadą kryją się małe kłamstwa i tajemnice, które mogą pogrążyć związek.

„Miłość i kłamstwa” to również opowieść o skomplikowanych rodzinnych relacjach, o manipulacjach i naciskach, którym ulegamy ze strony najbliższych osób, bo bardzo chcemy zasłużyć na ich miłość i akceptację.

Niestety, tak książka nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Nie mogłam zaangażować się w losy bohaterów, nie wierzyłam w ich motywację, trudno było mi zrozumieć, dlaczego Fergus tak bardzo wstydził się swojej pasji.  Znam twórczość Cecelii Ahern tylko z „Love Rosie”, i może dlatego jej opowieści kojarzyłam z lekkim stylem, ale też z niezwykłym ciepłem, z jakim opisuje perypetie bohaterów. Tutaj niestety tego ciepła zabrakło. Dlatego za kilka dni zapewne nie będą już pamiętać o Fergusie i Sabrinie, podczas gdy historię Rosie i Alexa wspominam miło do dziś, mimo że minęło już kilka dobrych miesięcy odkąd ją poznałam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s